Mušićarenje je tehnika hvatanja ribe gde se veštački mamac (koji izgleda kao mušica) nalazi iznad vode i ribama se čini kao da je ukusna buba sletela na površini ili je malo iznad površine vode.
Ovaj način ribarenja je nastao u Engleskoj, razlikuje se od ostalih tradicionalnih metoda i traži dosta veštine i iskustva. Na neki način, kod mušićarenja se radi o nadmudrivanju između čoveka i ribe. Potrebno je umeće u zabacivanju mamca, veliko iskustvo u izvlačenju ulovljene ribe, snalaženje u različitim vremenskim uslovima i terenima, veliko znanje o insektima koji su sastavni dio ishrane pojedinih vrsta riba, a takođe i umešnost u pravljenju veštačkih mamaca kako bi što više ličile na prave mušice.
Mušićarenjem se mogu loviti sve vrste riba i može se primenjivati na svim vodotocima, malim i brzim potocima, ali i na velikim i sporim rekama, jezerima i barama.
Bosna i Hercegovina je kao stvorena za mušičarenje. Veliki broj čistih, bistrih i nezagađenih planinskih reka, rečica, potoka koje teku kroz krečnjačke terene, kao i bogat ribni fond privlače ribare iz celog sveta. U gornjim tokovima žive pastrmke, lipljen, mladica, dok su donji tokovi i veće reke – Neretva, Vrbas, Drina, Sava, kao i brojna prirodna i veštačka jezera i bare, pravi raj za mušičarenje klena, bucova, štuke, grgeča, itd.
Karakteristično za vodene tokove u Bosni i Hercegovini, što je njihova velika prednost, je da odgovaraju svakom nivou veštine mušičarenja, od onih početničkih do veoma izazovnih čak i za najiskusnije ribolovce.
Sezona mušićarenja počinje u martu i traje do novembra. Potrebne su dnevne dozvole koje treba na vreme da se nabave zato što neke reke imaju ograničenja za ribolov. Kontrole su rigorozne, a za ribare koji krše pravila, postoje stroge kazne. Dozvole se mogu nabaviti preko društva koja održavaju revire (reviri su mesta na kojima je dozvoljen ribolov) ili preko lokalnih ribolovnih društava.
U većini revira u BiH važi pravilo uhvati i pusti, pri čemu se ulovljene ribe ponovo vraćaju u vodu. Na taj način se ribama produžava život, riblji fond se ne umanjuje a ribolovcima se daje još jedna šansa za ulov.
Strogo je kažnjivo ubijanje nedovoljno velikih riba, sva riba koja nije dosegla minimalne dimenzije mora da se vrati u reku.
Najviše se lovi lipljen (lat. Thymallus thymallus), kalifornijska pastrmka (Oncorhynchus mykiss), potočna pastrmka (lat. Salmo trutta), itd.
Osim prirodnih lepota i obilje ribnog fonda, mušićarenje u Bosni i Hercegovini je privlačno i zbog odlične logistike, organizovnog smeštaja u dobro održavanim ribarskim kućicama, edukovanih vodiča koji govore svetske jezike i što je najvažnije, fantastičnih mesta za mušićarenje.
Da pomenemo da je 2010 godine Bosna i hercegovina uspešno organizovala 16-to Evropsko prvenstvo u mušičarenju.
Reke u Bosni i Hercegovini
Velik je broj reka u BiH na kojima može da se mušićari, ovde ćemo pomenuti samo nekoliko njih na kojima se nalaze najpopularniji reviri.
U brojnim brzacima i dubokim bazenima reke Sane živi pastrmka, lipljan, klen (lat. Squalius cephalus), klenić (Leuciscus leuciscus), mladice (Hucho Hucho). Kod mladice treba znati da se radi o ugroženoj vrsti i svi ulovljeni primerci moraju da se vrate u reku.
Sana je široka i moćna reka koja možda nije preporučljiva za početnike.
Sanica je pritoka Sane, srednje je veličine, duga oko 22 km, duboka 4 m, široka 10-25 m. U njenim vodama su česti lipljen, potočna pastrmka, štuka (lat. Esox lucius) i mladica. Najpovoljniji reviri za mušićarenje su u blizini Ključa.
Reka Una obiluje vrtlozima, slapovima i virovima. Nalazi se u blizini Kulen Vakufa i Martin Broda i bogata je sa potočnom i kalifornijskom pastrmkom, lipljenom, somovima (Silurus glanis), šaranom, kao i mladicom koja ovde može da dosegne dužinu od preko jednog metra.
Pliva je izazov za vešte ribolovce koji vole lov na lipljen i pastrmku. Reka je dugačka 33 km, voda u njoj je bistra, čista i zelene boje, a u proleće posle otapanje snegova ona nabuja. Kod Jajca tvori dva jeztera Malo i Veliko Plavsko jezero koja su pravi mali raj za ribolovce. Karakteristično za reku Plivu je da u se različitim delovima njenog toka pojavljuju različite vrste ribe.
Reka Bosna izvire iz kraških vrela u blizini Ilidže u podnožju planine Igman. Izvor se se naziva Vrelo Bosne i poznato je sarajevsko izletište.
Gornji tok ove reke je idealan za mušićarenje sitnije pastrmke, klena ili potočne mrene (Barbus meridionalis). Na žalost, lipljan po kojem je ranije ova reka bila poznata, sada je skoro u potpunosti nestao.
Ovo jezero se nalazi pored Ilijaša. Ranije je predstavljalo lokalnu deponiju, ali zahvaljujući entuzijastima iz Sarajeva i Ilijaša danas je jedno od najpopularnijih mesta za ribolov sa kvalitetnom i čistom vodom, gde se održavaju takmičenja ribolovaca.
Na jezeru se lovi šaran (Cyprinus carpio), štuka, deverika (Abramis brama), bodorka (Rutilus rutilus), klen, grgeč (Perca fluviatilis), karaš (Carassius carassius), babuška (Carassius gibelio).
Ako uživate u pecanju, a posebno u mušićarenju, onda obavezno posetite neku od reka u Bosni i Hercegovini. Nekad je i sam boravak pored takvih voda pravo zadovoljstvo, a kada se ima znanja i sportske sreće i ulovi se kapitalac, doživi se (ribolovni) vrhunac zadovoljstva.
Preporučujemo da iznajmite snažno terensko vozilo i krenete u avanturu. Ribolovna sezona je već počela.
Ukoliko ste već bili na mušičarenju u ovoj našoj susednoj zemlji ili na nekom drugom mestu, bićemo vam zahvalni ako sa nama podelite vaša iskustva.
Putovanja automobilom na dužim relacijama, naročito kada se putuje na godišnji odmor, mogu biti prilika za avanturu, istraživanje i stvaranje dragocenih uspomena. Kako bismo iskoristili ove trenutke u potpunosti, neophodno je da se osećamo udobno tokom puta. Upravo to će i biti fokus ovde, daćemo ključne savete za udobnu vožnju na dugim putovanjima
Većina vozača razume opasnosti koje vrebaju tokom zimske vožnje, ali i leto ima dosta rizika, kao najprometnije vreme za vožnju, u toku godine. A leto je na pragu, a sa njim i seozna godišnjih odmora, bez obzira što vam trenutne vremenske prilike ne liče na to. Zato smo za vas pripremili 6 korisnih saveta, kako da pripremite svoj automobil za letnja putovanja...
Restauracija automobila podrazumeva proces obnavljanja vozila do originalnog ili poboljšanog stanja, što uključuje obnovu mehaničkih, električnih, karoserijskih i unutrašnjih komponenti. To može uključivati popravku oštećenja, zamenu istrošenih ili oštećenih delova, restauraciju boje i detalja enterijera. Ljudi koji se bave restauracijom automobila, obično su veliki entuzijasti i zaljubljenici u automobile, ali i poznavaoci automobila što znači da imaju i tehničke veštine i znanje o vozilima. To je često hobi, ali može da bude i ozbiljan biznis za one koji su spremni da ulože u svu potrebnu opremu, alate i znanje koje potrebno za obavljanje posla ovog posla.